Aktualności 

Jarosław Kaczyński zmienia zdanie pod wpływem elit finansowych

Posłowie Kukiz’15 znani są z tego, że są bezpośredni i mówią w prosty sposób to co myślą. Jest to ich niewątpliwa zaleta jako polityków. Jednakże ostatnio posunęli się daleko w swoich stwierdzeniach. Według posłów Kukiz’15 prezes PiS wycofał się z rozwiązania problemu kredytów zaciągniętych we frankach, ze względu na strach przed elitami finansowymi.

Posłowie Kukiz’15 chcą szybkiego rozpatrzenia ich projektu

Dla posłów Kukiz’15 sprawa jest oczywista – prezes nie ma odwagi przeciwstawić się mocy elit finansowych i właśnie z tego powodu odsunął wcześniejszy pomysł unormowania spraw frankowiczów. Posłowie apelują o jak najszybsze rozpatrzenie i przyjęcie projektu stworzonego przez ich ugrupowanie. Według nich mogłoby ono znacznie przyspieszyć i uprościć postępowania sądownicze ws. kredytów zaciągniętych w szwajcarskiej walucie.

Członkowie klubu wysnuli swoje wnioski na podstawie wypowiedzi prezesa Prawa i Sprawiedliwości, który skomentował nowy projekt ustawy o kredytach frankowych. Stwierdził on, że poszkodowane osoby powinny wytoczyć sprawy sądowe bankom, a rząd nie może podejmować działań, które mogłyby doprowadzić do destabilizacji systemu bankowego w kraju.

Nowelizacja Kodeksu Cywilnego mogłaby rozwiązać problemy frankowiczów

Pomysłem posłów Kukiz’15 jest projekt nowelizacji Kodeksu Cywilnego, dzięki której procedura w sądach zostałaby uproszczona. Skoro prezes Jarosław Kaczyński odsyła ludzi do sądu po sprawiedliwość, to można ułatwić im dochodzenie swoich praw. Według ugrupowania wystarczyłoby dokonać zmiana polegających na dookreśleniu, że kredyty indeksowane i denominowane będą niezgodne z prawem. Uprościłoby to procedury sądowe, które w łatwiejszy sposób mogłyby rozstrzygać spory na korzyść poszkodowanych kredytobiorców.

Paweł Grabowski, będący posłem Kukiz’15, uważa że zachowanie parlamentu wygląda na chowanie głowy w piasek, gdyż wycofanie się z wcześniej ustalonych rozwiązań nie daje możliwości frankowiczom na pozytywne rozpatrzenie spraw. Ugrupowanie Kukiz’15 opracowało konkretny instrument, dzięki któremu dziesiątki tysięcy oszukanych Polaków mogłoby w normalny sposób spłacać swoje kredyty.

Jakie zapisy Kodeksu Cywilnego są zmienione w projekcie Kukiz’15?

Projektowane zmiany mają obejmować rozszerzenie otwartego katalogu niedozwolonych postanowień umownych o klauzule „określające w walucie obcej kredyt lub pożyczkę, które zostały wypłacone w walucie polskiej” i „indeksujące lub waloryzujące kursem waluty obcej kredyt lub pożyczkę określoną i wypłaconą w walucie polskiej”. W uproszczeniu projekt dotyczy tego, aby kredyty we frankach zostały potraktowane tak jakby od samego początku zostały zawarte w polskich złotówkach. Obecnie analizą projektu zajmuje się Podkomisja Nadzwyczajna Finansów Publicznych.

Prawdopodobne jest jednak, że projekt zostanie odrzucony. Problem w takim rozwiązaniu może polegać na tym, iż w wyniku takiej nowelizacji banki mogą bardzo wiele stracić. Mogłoby to doprowadzić do dużego rozchwiania systemu bankowego, którego stabilność jest bardzo ważna dla obywateli. Gwałtowne zmiany i straty, jakie by z nich wynikły, banki mogłyby próbować odbijać sobie na zwiększaniu cen produktów bankowych. To z pewnością bezpośrednio uderzyłoby w obywateli. Ponadto jeżeli w wyniku zmian doszłoby do upadku któregokolwiek z banków, polska gospodarka mogłaby stać się niestabilna.

Źródło: gazetaprawna.pl

Related posts

One Thought to “Jarosław Kaczyński zmienia zdanie pod wpływem elit finansowych”

  1. Ksenofiliusz

    Co to się porobiło… mam kredyt we frankach i głosowałem na PiS i na Dudę bo wierzyłem, że coś mi z tym pomogą. A teraz co? Mam sobie iść tak po prostu do sądu? Powiedzieć „dzień dobry, przepraszam, ale uważam bank mnie oszukał”? Przecież zwykły człowiek nie ma szans na sprawiedliwość, to nie Ameryka! Zresztą teraz podrożała ropa i tym samym żywność. Nie wiem co zrobię, chyba włożę zęby w ścianę. Jak mam żyć z horrendalnie wysokim kredytem i przy coraz droższej żywności…?

Leave a Comment